Το Σχολείο Μας

Το σχολείο μας χτίστηκε το 1995. Βρίσκεται στην Ηλιούπολη, στους πρόποδες του Υμηττού και «βλέπει» προς τη θάλασσα και προς όλο σχεδόν το λεκανοπέδιο της Αττικής.

Διαθέτει μεγάλους εξωτερικούς χώρους στους οποίους χαλαρώνουν οι μαθητές στα διαλείμματα.  Έχει επίσης γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ αλλά και αίθουσα πινγκ-πονγκ.

Το σχολείο αναπτύσσεται σε δύο κτίρια που συνδέονται μεταξύ τους. Διαθέτει αρκετές αίθουσες για διδασκαλία, αίθουσα multi - media, αίθουσες εργαστηρίων φυσικών επιστημών, πληροφορικής και σχεδίου.

Στην αίθουσα του Αμφιθεάτρου η οποία είναι κατάλληλα εξοπλισμένη, γίνονται οι πάσης φύσεως εκδηλώσεις μας, όπως ομιλίες, διαλέξεις, θεατρικές και μουσικές εκδηλώσεις, καθώς και οι σχολικές γιορτές.

Το σχολείο μας διαθέτει οργανωμένη βιβλιοθήκη, που χρησιμοποιείται από μαθητές και καθηγητές καθώς και για τη διεξαγωγή κάποιων μαθημάτων.

Κατά τη διάρκεια του έτους και παράλληλα με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ή εκτός ωρών διδασκαλίας διοργανώνεται καλλιτεχνικός διαγωνισμός (ζωγραφικής, φωτογραφίας, πρωτότυπης μουσικής σύνθεσης, λογοτεχνίας, υποκριτικής), στον οποίο δηλώνουν συμμετοχή μαθητές με ιδιαίτερες καλλιτεχνικές ικανότητες.

Οι μαθητές μας συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά προγράμματα (Erasmus+, e-twinning) καθώς και σε Πανελλήνιους Διαγωνισμούς (Μαθηματικών, Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Πληροφορικής), αλλά και στα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα (βόλεϊ, μπάσκετ, τένις, ποδοσφαίρου,...) με αρκετή επιτυχία.

Αρχική Σελίδα, Το Σχολείο μας, Εργαστήρια, Πρόγραμμα μαθημάτων, Μαθητές, Δημοσιεύσεις, Διδάσκοντες, Ερευνητικές εργασίες μαθητών, Διαγωνισμοί, Νομοθεσία, Συνδέσεις, Βιβλιοθήκη, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Γονείς & Κηδεμόνες, Επικοινωνία